Koronawirus a koty i inne zwierzęta domowe

koronawirus i kot

Photo by Andrew Umansky on Unsplash

Koronawirus, Covid-19, to obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych i budzących największe niepokoje wirusów. Rodzi pytania także o to, czy może doprowadzić do zakażenia zwierząt domowych. Niejeden właściciel na pewno zastanawia się, czy jest w stanie uchronić swojego pupila przed zakażeniem.  Co więcej, czy jego podopieczny może stać się źródłem zakażenia dla niego samego? W odpowiedzi na te pytania chcielibyśmy przytoczyć informacje, które udało nam się znaleźć.

Słowo wstępu o koronawirusie

Koronawirus Covid-19 jest na razie stosunkowo mało znanym rodzajem wirusa, należącego do szeroko rozprzestrzenionej rodziny koronawirusów, powodujących infekcje górnych dróg oddechowych o słabym lub średnim nasileniu. Jedynie trzy spośród całej rodziny koronawirusów doprowadziły w ciągu ostatnich lat do poważnych epidemii: wśród nich znajduje się właśnie SARS-CoV-2, wywołujący Covid-19 [1].

Czy kot może “złapać” koronawirus Covid-19?

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, Covid-19 to choroba, która roznosi się praktycznie wyłącznie z człowieka na człowieka. Przeprowadzone testy wykazały, że ryzyko wystąpienia infekcji u kotów lub psów jest wyjątkowo niskie. Na całym świecie, pomimo wykonanych tysięcy testów, potwierdzono jedynie trzy przypadki zainfekowania kotów koronawirusem SARS-CoV-2, a dwa przypadki zarażenia psów [2]. Również w nowojorskim zoo odnotowano przypadek zainfekowania tygrysa koronawirusem. Został on najpewniej zarażony przez chorego pracownika [3].

Co więcej, we wszystkich przypadkach stwierdzono, iż zwierzęta, które zostały zainfekowane, wykazywały jedynie bardzo słabe objawy infekcji. Rokowania względem ich zdrowia były dobre. Co więcej, tylko jeden spośród właścicieli kotów również został zakażony [2].

Wnioski? Biorąc pod uwagę liczbę ludzi zakażonych koronawirusem oraz liczbę zwierząt, u których potwierdzono jego obecność, można stwierdzić, iż szansa na zarażenie Twojego kota lub psa jest bliska zera.

Czy koty i psy mogą przenosić koronawirus na ludzi?

Kolejnym, często pojawiającym się pytaniem, jest możliwość transmitowania koronawirusa ze zwierząt na ludzi. Potwierdzone nieliczne przypadki infekcji u zwierząt nie były powiązane z przenoszeniem koronawirusa ze zwierząt na ludzi [2, 3]. Jak mówi Michael San Filippo z Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii: “Wirus przenosi się praktycznie wyłącznie z człowieka na człowieka. Nie ma dowodów na to, aby ludzie mogli zarażać się od swoich zwierząt domowych” [2].

Jak zwiększyć pewność, że Twój pupil nie zachoruje?

Po prostu potraktuj go tak, jak wszystkich członków rodziny. Jeśli ktoś u Ciebie w domu choruje, spróbuj odizolować od niego zwierzaka. Postaraj się także, aby nie miał możliwości kontaktowania się z osobami spoza twojego domu. Unikaj wizyt sąsiadów dla dobra swojego i swojego psa lub kota, jeśli nie musisz – nie idź z nim do weterynarza w tym czasie. Jeśli wyprowadzasz go na spacer, nie pozwalaj głaskać nieznajomym [2].

I co najważniejsze: nie wyrzucaj go z domu!

Bibliografia

[1] https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/coronaviruses

[2] https://www.nationalgeographic.com/animals/2020/04/how-to-protect-your-pets-coronavirus/

[3] https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/animals.html

Kuweta dla kota – jak wybrać najlepszą?

Kuweta to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu, w którym mieszka kot. Zazwyczaj znajduje ona swoje miejsce w jednym z pomieszczeń jeszcze zanim przybędzie do nas mały, czworonożny przyjaciel. Jak zatem wybrać najlepszą? To pytanie nurtuje zwłaszcza początkujących kociarzy. Biorąc pod uwagę, że przez nasz dom przewinęło się ich już trochę, chcielibyśmy podzielić się swoimi doświadczeniami w tym względzie.

Czytaj dalej

Karanie kota – dlaczego nie jest skuteczne?

Karanie kota (czy innego zwierzęcia) to szeroko podejmowany temat. I nic dziwnego, w końcu często możn usłyszeć stwierdzenie “Mój kot jest złośliwy”, albo “On to znowu zrobił! Musi w końcu zrozumieć i się tego oduczyć”. Jednak czy w którymś z tych zdań jest chociaż odrobina prawdy? Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu karania kota – a raczej tego, dlaczego nie warto tego robić.

Czytaj dalej

Mokra karma dla kota. Dlaczego kot powinien ją jeść?

mokra karma dla kota

Karmienie kota to temat rzeka. Na rynku dostępna jest mokra karma, sucha, a także można pokusić się o samodzielnie przygotowywanie posiłków, zgodnie z zasadami BARF. Ten ostatni wybór wydaje się najtrudniejszy, dlatego większość właścicieli decyduje się na karmę od producentów. Dlaczego zatem należy wybrać w sklepie karmę mokrą, a nie suchą?

Czytaj dalej

Szczepienie kota. Fakty, mity i dlaczego należy?

Jak każde medyczne działanie, czy to prewencyjne, czy lecznicze, szczepienie kota (a także innych zwierząt i ludzi) owiane jest wieloma mitami. Niedoświadczeni właściciele często nie wiedzą, na co powinni szczepić swoje koty, co jest dla nich obowiązkowe, co nie, a także kiedy wypada odpowiednia pora na szczepienie. Chcielibyśmy dziś odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań, a także rozwiać największe mity, związane ze szczepieniami.

Czytaj dalej

Sylwestrowe fajerwerki i koty

Sylwestrowe fajerwerki nie są lubiane przez większość zwierząt, w tym kotów, a co więcej – nie służą też ich zdrowiu. Hałasy i rozbłyski światła powodują ogromny stres u kotów i innych zwierząt, przestrach, a w skrajnych przypadkach mogą wywołać nawet śmierć! Dlatego z całego serca popieramy akcje typu „Nie strzelam w Sylwestra”, a naszym ideałem byłoby, gdyby po prostu wprowadzono całkowity zakaz używania sylwestrowych fajerwerków.

Czytaj dalej

Jak wybrać drapak dla kota?

Drapak dla kota jest niezbędny w każdym domu. Każdy kociarz wie, że w innym przypadku skończy z podrapanym meblami, dywanem czy wykładziną. A niejeden i tak tego doświadcza, pomimo obecności drapaka. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Zarówno nieodpowiedni „koci mebel”, jego złe ulokowanie, jak również brak nawyku u kota, by właśnie nim się interesował. Zacznijmy jednak od wyboru odpowiedniego drapaka dla kota.

Czytaj dalej

Podróż z kotem

Po co ty mnie znowu wsadzasz do tego transportera? Przecież jestem grzeczny i zdrowy, czy znowu muszę opuszczać dom?

Czy kiedy wyruszacie w podróż z kotem właśnie takie pytania widzicie w jego oczach? Wygląda, jakby spodziewał się nieprzyjemnej wizyty u weterynarza, nawet, jeśli tym razem zabieracie go na urlop? A może początek każdego wyjazdu to długa walka? Niezależnie od tego, jak wygląda cała sytuacja, można sprowadzić ją do jednego zdania: większość kotów – w przeciwieństwie do ludzi – nie przepada za podróżami.

Czy w ogóle wybierać się w podróż z kotem?

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, niedługo później zimowe ferie, a potem Wielkanoc, majówka i wakacje. To wiele okazji do rodzinnych wyjazdów na kilka dni. Niewątpliwie przed każdym z nich warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy podróż z kotem jest dobrym pomysłem, czy lepiej poprosić kogoś o pozostanie z nim w jego własnym domu.

Czytaj dalej