Sylwestrowe fajerwerki i koty

Sylwestrowe fajerwerki nie są lubiane przez większość zwierząt, w tym kotów, a co więcej – nie służą też ich zdrowiu. Hałasy i rozbłyski światła powodują ogromny stres u kotów i innych zwierząt, przestrach, a w skrajnych przypadkach mogą wywołać nawet śmierć! Dlatego z całego serca popieramy akcje typu „Nie strzelam w Sylwestra”, a naszym ideałem byłoby, gdyby po prostu wprowadzono całkowity zakaz używania sylwestrowych fajerwerków.

Przykłady ograniczeń w używaniu fajerwerków

Sylwestrowe fajerwerki w Australii

Jednym z krajów, w których można taki zakaz znaleźć, jest choćby Australia, gdzie jedynie uprawnione osoby mogą kupić fajerwerki. To bez wątpienia sposób na ograniczenie nieodpowiednich zachowań, okrucieństwa i umyślnego straszenia zwierząt. Powoduje też zredukowanie liczby nieszczęśliwych wypadków. [1]

Sylwestrowe fajerwerki w Pradze

Jak już wspomnieliśmy w dziale O nas, obecnie mieszkamy w Pradze. Również tutaj Czeska Partia Piratów (sprawująca władzę w stolicy) podjęła kroki mające na celu zakończenie tradycji sylwestrowych fajerwerków. Jak zapowiedziano, w tym roku władze organizują pokaz laserowy, który ma być znacznie bardziej przyjazny dla mieszkańców, zwierząt i środowiska. [2, 3]

Niestety, nie jest to w Pradze jedyny pokaz. Wciąż jeszcze grupa aktywistów i pirotechników organizuje tradycyjny pokaz fajerwerków. [3] Może jednak w przyszłości dążenia władz zostaną w pełni uszanowane i zamiast huku, będą tylko ciche pokazy, które przecież też są atrakcyjne dla widzów.

Koty i sylwestrowe fajerwerki

Sylwestrowe fajerwerki są powodem stresu i cierpienia wielu zwierząt domowych, jak również dziko mieszkających w miastach i ich okolicach. Koty nie są wyjątkiem: huk i rozbłyski powodują u nich przestrach, szok i często chęć panicznej ucieczki w możliwie najdalszy, najcichszy i najbardziej bezpieczny kąt. Tak wielki stres może spowodować, że przerażony kot ucieknie ze źle zabezpieczonego domu (albo w ogóle nie zabezpieczonego), zgubi się lub wpadnie pod samochód. Niestety, w wielu krajach w okresie Sylwestra i Nowego Roku odnotowuje się ogromną liczbę wypadków z udziałem zwierząt. [4, 5]

Zdarzają się także przypadki pogorszenia ich stanu zdrowia, jeśli cierpią już na jakieś choroby. W związku z tym zwierzęta o słabej odporności i podatne na pogorszenie stanu z powodu stresu, jak choćby podczas FeLV, powinny być pod szczególnym nadzorem. W tym przypadku lepiej zawczasu znajdź kontakt do dyżurującego weterynarza, albo do takiego, który gotów jest pracować po godzinach. [5]

Jak pomóc kotu bezpiecznie znieść sylwestrowe fajerwerki?

Zostań w domu!

Pamiętasz, jak byłeś dzieckiem i obawiałeś się, kiedy rodzice wychodzili na dłużej, a ty musiałeś zostać sam w domu, albo pod opieką mało znanej opiekunki? I czy zostawiłbyś swoje dziecko w sytuacji, w której wiesz, że będzie się bardzo bało?

W takim razie do swojego kota podejdź podobnie i w czasie sylwestrowych fajerwerków pozostań w domu. Brak twojej obecności to tylko dodatkowy powód do stresu, więc po co dokładać więcej takich czynników już i tak wystraszonemu podopiecznemu? My nigdy w tym czasie nie wychodzimy.

Złym pomysłem jest też wyjście do znajomych i zabranie tam kota. Sylwestrowe fajerwerki mogą mu się wydać jeszcze bardziej stresujące w nowym miejscu, które samo w sobie już będzie budziło jego obawy.

Zabezpiecz dom

Jak już wspomnieliśmy, koty mogą próbować znaleźć bezpieczne schronienie przed hałasem i błyskami. Dlatego zadbaj o to, aby kot pozostał w obrębie domu i nie miał szansy na ucieczkę – dotyczy to zarówno kotów-domatorów, jak i kotów wychodzących! Również te ostatnie powinny zostać bezpiecznie zamknięte w czterech ścianach.

Co więcej, zadbaj o to, aby zestresowany kot nie mógł zrobić sobie krzywdy, próbując wejść tam, gdzie nie powinien. Zabezpiecz takie miejsca jak szczeliny pod i za szafkami, w których znajdują się na przykład kable od sprzętów elektronicznych. Na pewno nie chciałbyś, aby spanikowany kot wślizgnął się tam i zrobił sobie krzywdę, plącząc się w przewody.

Nie ograniczaj nadmiernie przestrzeni

Sylwestrowe fajerwerki to nie powód, aby zamykać kota w łazience czy innym, ciasnym pomieszczeniu. Pozwól mu chodzić po domu – to jest jego bezpieczny teren – albo samodzielnie znaleźć kryjówkę. Nie zmuszaj go do siedzenie tam, gdzie być może wcale by nie chciał, bo próbując się w panice wydostać, może zrobić sobie krzywdę.

Odwróć uwagę od fajerwerków

Zasłoń okno, włącz muzykę albo telewizor, przygotuj kilka zabawek. W miarę możliwość ochroń kota przed blaskiem i hałasem, a także odwróć jego uwagę za pomocą interakcji i zabawy, jeśli będzie miał na nie ochotę.

Jeśli jednak twój kot będzie preferował ukrycie się w swojej ulubionej „budce” albo w zakamarku drapaka, pozwól mu na to i nie wyciągaj go na siłę. To byłby kolejny czynnik stresowy. Nie zmuszaj go do przytulania się, gdyż koty z natury za tym nie przepadają i w chwili stresu mogą odebrać jako zagrożenie.

Bądź czujny i pełen empatii

Reaguj na potrzeby swojego kota. Sprawdzaj, jak się czuje i czego mu potrzeba. Nie krzycz i nie złość się na niego dlatego, że się obawia, tylko staraj się zachowywać łagodnie i cierpliwie. Tylko dzięki temu twój ulubieniec będzie mógł lepiej znieść Nowy Rok.

Pokaż, że ciebie sylwestrowe fajerwerki nie obchodzą

Koty (i inne zwierzęta także) są bardzo wyczulone na punkcie każdej zmiany w rutynowym życiu. Jeśli więc będziesz zachowywać się nienaturalnie i pokazywać, że sam obawiasz się fajerwerków, na pewno to wyczują. Również nadmierne „niańczenie” kota w tym dniu to dla niego znak, że coś się będzie działo. Nie reaguj przesadnie na jego strach, gdyż możesz go tylko pogłębić, zamiast zmniejszyć.

Dlatego unikaj wszelkich zmian, a jest szansa, że kot zaakceptuje sylwestrowe fajerwerki jako zjawisko, które po prostu musi przeminąć i jest prawie normalne. Niektóre koty nawet lubią je obserwować, kiedy wszyscy podchodzą do nich neutralnie!

Część wpisu dotycząca działań pomagających kotu w czasie Nowego Roku powstała na podstawie własnych doświadczeń a także literatury [1, 4, 5, 6].

Leki uspokajające jako sposób na sylwestrowe fajerwerki?

Jak już pisaliśmy w poście o podróżach, ogólnie nie jesteśmy zwolennikami środków uspokajających. Dlatego nie polecamy używać ich podczas nocy sylwestrowej z dwóch zasadniczych powodów:

  1. Środki uspokajające mogą być przyczyną skutków ubocznych, których nikt nie życzyłby kotu, takich jak wymioty czy utrata świadomości. W niektórych przypadkach, zwłaszcza silnego pobudzenia kota (strachu) stan ten może się wręcz pogłębić, zamiast wyciszyć. Na pewno nigdy nie można podać lotu środków uspokajających i zostawić go samego!
  2. Sylwestrowe fajerwerki są krótkie, a dom i własne zachowanie można odpowiednio dostosować do tego, by zapewnić kotu bezpieczeństwo. Szkoda podawać mu lek, który może go otumanić na kilka godzin i zagrozić jego zdrowiu, kiedy tak naprawdę po kilkunastu minutach huki się skończą. A pupil uspokoi się w naturalny sposób.

Lepszą alternatywą, znacznie bardziej bezpieczną i mniej inwazyjną, jest zastosowanie kocich feromonów, które rozpylone w domu mają działanie uspokajające.

A jeśli jednak leki, to…

Zawsze pod kontrolą. Powinny zostać wybrane przez lekarza weterynarii, w zgodzie z masą ciała kota i jego aktualnym stanem zdrowia. Nie mogą być kupione w przypadkowym sklepie „na oko”, bo akurat producent je zachwala. Jeśli nie widzisz innej szansy na to, by uspokoić swojego kota, podaj mu te leki z rozwagą i zostań przy nim, by w razie czego błyskawicznie zareagować na niepożądane efekty.

Nie podawaj ich jeśli nie ma ku temu absolutnej konieczności.

Nigdy nie podawaj ludzkich leków

Największy błąd, jaki można popełnić, to podanie kotu leków dla ludzi. Pod żadnym pozorem tego nie rób! Ludzkie leki mogą być bowiem szkodliwe dla zdrowia, a nawet zabójcze dla twojego kota! [7]

Bibliografia

[1] https://pawesomecats.com/summer-safety-cats-fireworks-new-year-celebrations/

[2] https://news.expats.cz/weekly-czech-news/no-big-fireworks-show-in-prague-for-the-new-year-city-hall-opts-for-a-videomapping-instead/

[3] https://www.praguest.com/en/january-in-prague/prague-new-years-eve-fireworks-display

[4] https://www.cats.org.uk/oxford/feature-pages/fireworks

[5] https://www.vets-now.com/pet-care-advice/how-do-fireworks-affect-cats/

[6] https://www.battersea.org.uk/pet-advice/cat-care-advice/cats-and-fireworks

[7] https://www.vetwest.com.au/pet-library/cats-and-human-medications

Posted in Życie z kotem and tagged , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *