Jak wybrać drapak dla kota?

Drapak dla kota jest niezbędny w każdym domu. Każdy kociarz wie, że w innym przypadku skończy z podrapanym meblami, dywanem czy wykładziną. A niejeden i tak tego doświadcza, pomimo obecności drapaka. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Zarówno nieodpowiedni „koci mebel”, jego złe ulokowanie, jak również brak nawyku u kota, by właśnie nim się interesował. Zacznijmy jednak od wyboru odpowiedniego drapaka dla kota.

Dlaczego drapak dla kota jest tak ważny?

Z prostej przyczyny – bo koty drapią. Jest to dla nich niezbędne, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i społecznych. Drapią bowiem podczas rozciągania swojego ciała, co pozwala im na odpowiednie rozprostowanie mięśni i ścięgien. Drapią w celu usunięcia starej części pazurków i odsłonięcia nowej warstwy. Robią to także w celu oznaczenia terytorium, pozostawienia wyraźnego znaku dla ewentualnych innych kotów, że to nie ich miejsce. Mogą także drapać ze względu na swój nastrój, m. in. podczas zabawy.

Ze wszystkich tych względów po prostu muszą mieć dla siebie miejsce, w którym będą mogły to robić. Najlepszy jest do tego drapak dla kota, gdyż jemu pozwala „zaszaleć”, a z punktu widzenia ludzi chroni ich meble. Przyjrzyjmy się teraz temu, jak go wybrać.

Jakie cechy powinien mieć idealny drapak dla kota?

Najbardziej popularny drapak dla kota to taki, który składa się z serii półek, przejść i łączących je pionowych słupków – nóg, które otoczone są sznurkiem jutowym. Może przypominać także drzewo, gdzie półki wsparte są na konarach, albo dziwny rodzaj domku z przejściami na kolejne piętra. Na co powinniście zwracać uwagę, wybierając jeden z nich?

Wysokość

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że koty lubią siedzieć na podwyższeniach i obserwować z nich otoczenie. Z kolei, aby rozciągnąć swoje ciało, chętnie wybierają powierzchnie pionowe, stanowczo dłuższe od ich ciała. Dzięki temu mogą swobodnie się o nie oprzeć i rozprostować.

Wybierając drapak dla kota warto uwzględnić te dwa czynniki i wybrać taki, który będzie wysoki. Kilka półek i wiele pionowych powierzchni, o które kot będzie mógł zaczepić pazurki – taki „koci mebel” na pewno przypadnie mu do gustu!

Stabilność

Koty lubią się wspinać, wskakiwać i opierać o drapaki. Dlatego, aby wasz podopieczny mógł z radością z takiego mebla korzystać, musi być on stabilny. Jeśli nie będzie i wystarczy jeden skok, aby się zachwiał, kot może nie chcieć z niego korzystać. A nawet jeśli zachce, grozi to przewróceniem drapaka, co może skończyć się kontuzją kota! Dlatego zadbajcie o stabilność, szeroką podstawę i odpowiednie obciążenie dolnej części.

Jest to szczególnie istotne dlatego, że koty lubią także zwisać z drapaków albo wyczyniać na nich inne akrobacje. Nasza Kiciunia na przykład siada na wyższej półce i lubi drapać znajdujący się pod nią słupek, zwisając głową w dół…

Materiał wykonania

Koty lubią materiały, w które dobrze wczepia się pazurki. Idealnie nadają się do tego różne tkaniny oraz sznurki jutowe. Dlatego większość drapaków posiada właśnie takie materiały. Najlepiej wybierać w sklepie te, które nie będą przypominały sofy, dywanu, czy innych rzeczy, które mają unikną pazurków. Chyba nie chcecie, aby kot przenosił drapanie na wasze meble tylko dlatego, iż są podobne?

Skrytki i półki

Drapak dla kota to miejsce, które powinno być dla niego przyjazne i pozwolić zarówno na niezbędne czynności, jak i zabawę lub odpoczynek. Dlatego kilka półek, rura, hamak czy dodatkowa skrytka mogą uatrakcyjnić przebywanie na nim. Odpoczywając i bawiąc się na drapaku, kot na pewno szybciej nauczyć się, że jest to miejsce, na którym drapać może do woli. W innych już niekoniecznie.

Wygląd

Drapak to mebel dla kota, ale przecież będzie stał w waszym domu. Raczej nie postawicie sobie na środku salonu czegoś, co go oszpeci. Z kolei wciśnięty w kąt lub pod schody może nie przyciągnąć kociej uwagi. Dlatego warto wybrać taki, który będzie współgrał z wyglądem pomieszczenia albo stanowił wręcz nowy rodzaj dekoracji.

Inne formy drapaków

Niektóre koty preferują drapanie poziomych powierzchni. Wtedy doskonałym pomysłem są dla nich maty do drapania, które układa się na podłodze. Mogą mieć różne kształty, od zupełnie płaskich, aż po wymyślne „fale”, na których kot będzie mógł wyciągać się w dziwne strony.

Jeśli z kolei chcielibyście dodać kotu więcej miejsc do drapania w różnych pokojach swego domu, a jednocześnie nie w każdym chcecie stawiać „drzewko”, może poszukać mat do drapania do zawieszenia na ścianie. Taki drapak dla kota na pewno go zainteresuje, a jednocześnie zajmie mało miejsca w waszym domu.

Gdzie postawić drapak dla kota?

Najczęściej musicie sami ustalić idealne miejsce, które będzie w dużej mierze uzależnione od preferencji kota i rodzaju mieszkania lub domu, w którym przebywacie.

W centrum?

Podczas poszukiwań najlepszej lokalizacji kierujcie się jednak przede wszystkim tym, że kot nie pójdzie drapać do garażu, przedpokoju czy w inny kraniec domu, jeśli wszyscy spędzają czas w salonie. Nie ma sensu oznakowywanie terytorium z pomocą drapania w miejscu, które nikogo nie obchodzi. Chyba się z tym zgodzicie? Dlatego drapak dla kota na pewno powinien być tam, gdzie przebywają inni, aby mogli odczytać jego kocie znaki.

Drapak dla kota jako bezpieczny punkt obserwacyjny

Jeśli widzicie, że drapak dla kota to po prostu bezpieczne, wysokie miejsce, z którego może wszystkich obserwować, postarajcie się wybrać dla niego miejsce, w którym nie będzie czuł się zagrożony. Czyli nie tam, gdzie biegają dzieci i psy, a w bardziej zacisznym kącie.

Może okazać się również, że będzie dobrze sprawdzał się w pobliżu kaloryfera, dzięki czemu kot będzie mógł się na nim wygrzewać.

Schodki

Jeśli wasz kot lubi wchodzić na meble, a nie chcecie, aby podczas schodzenia (a raczej zaskakiwania) połamał sobie łapki, z szafy lądując na podłodze, możecie postawić drapak w pobliżu tego wysokiego punktu strategicznego. Jako schodki sprawdzi się doskonale i zapewni bezpieczeństwo waszemu małemu przyjacielowi.

Posted in Życie z kotem and tagged , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *