Karanie kota – dlaczego nie jest skuteczne?

Karanie kota (czy innego zwierzęcia) to szeroko podejmowany temat. I nic dziwnego, w końcu często możn usłyszeć stwierdzenie “Mój kot jest złośliwy”, albo “On to znowu zrobił! Musi w końcu zrozumieć i się tego oduczyć”. Jednak czy w którymś z tych zdań jest chociaż odrobina prawdy? Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu karania kota – a raczej tego, dlaczego nie warto tego robić.

Czytaj dalej

Szczepienie kota. Fakty, mity i dlaczego należy?

Jak każde medyczne działanie, czy to prewencyjne, czy lecznicze, szczepienie kota (a także innych zwierząt i ludzi) owiane jest wieloma mitami. Niedoświadczeni właściciele często nie wiedzą, na co powinni szczepić swoje koty, co jest dla nich obowiązkowe, co nie, a także kiedy wypada odpowiednia pora na szczepienie. Chcielibyśmy dziś odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań, a także rozwiać największe mity, związane ze szczepieniami.

Czytaj dalej

Giardia Lamblia i lamblioza u kota

Giaria Lamblia owce

Owce – jeden z nosicieli Giardia Lamblia. Obraz Milada Vigerova z Pixabay

Giardia Lamblia jest pierwotniakiem, który pasożytuje na wielu organizmach, m.in. gadach, ptakach i ssakach, w tym psach, kotach i ludziach. Szczególnie często obserwuje się lambliozę u owiec. Jest to pasożyt powszechnie występujący na świecie. W środowisku może przetrwać – w zależności od jego wilgotności -nawet do kilku miesięcy. [1, 2] Czy wiedząc to wszystko, należy wpadać w panikę, słysząc o lambliozie u kota, czyli o infekcji giardia lamblia?

Giardia Lamblia ogólnie

Czym dokładnie jest Giardia Lamblia

Giardia Lamblia, czyli inaczej Ogoniastek jelitowy, jest powszechnie występującym organizmem w środowisku. Należy do grupy wiciowców.

Czytaj dalej